Blíží se konec křesťanství v Evropě?

„Mateřským jazykem Evropy je křesťanství“, napsal Johan Wolfgang Goethe „Buďte velice opatrní. To, co se děje v Iráku, přijde k vám“, prohlásil páter Benedikt Kiely.

Obávám se, že se bude opakovat tragický osud křesťanů v severní Africe z doby nástupu islámu“, varoval luterský biskup Jobst Schöne před několika léty.

Tenkrát bylo území dnešního Alžírska a Tunisu celé křesťanské a v tehdejší církvi působili Tertullian nebo Augustin. Loni opustilo švédskou církev přes 90 000 členů, dvakrát víc, než v roce 2015. Do Švédska přišlo za jediný rok 163 000 migrantů, převážně muslimů. V dnešním Iráku muslimové křesťany téměř vyvraždili. Pracuje současné evropské křesťanství na svém sebezničení?

Podle ředitele Pew Research Center, Conrada Hacketta „křesťanství v Evropě umírá.“

Zatímco muslimů v letech 2010-2015 přibylo o 150 milionů, křesťanů ve stejném období ubylo o 6 milionů. Snad proto vzkázal turecký diktátor Erdogan muslimům v Německu, že jsou „budoucností Evropy.“ Expanzi muslimů do Evropy označuje korán jako „hidžru“, šíření islámu skrze migraci.

Neutěšený stav křesťanství v Evropě popsal americký sociolog Phil Zuckerman v knize Society without God. V důsledku kampaně Ateistické společnosti opouští lidé dánskou církev, norskou církev opustilo 25 000 členů za jediný měsíc. V britském Manchesteru se chystají zavřít 20 kostelů. Do roku 2033 se očekává zánik anglikánské církve. V Edinburghu hodlají ponechat ze 100 farností jen 30. Největší katolické společenství v Glasgow uzavře v blízké budoucnosti polovinu farností.

Katolický arcibiskup Willem Eijk z nizozemského Utrechtu hodlá do roku 2025 uzavřít přes 1000 farností. V Bruselu chtějí zavřít 108 farností, Vídeň zavře do deseti let 660 farností a sloučí je do větších 150 farností. Kanadský filosof Mathieu Bock-Coté napsal ve Figaru:

„Neměla by otázka křesťanů na středním východě probudit evropskou civilizaci k její základní identitě? Neměli bychom si v Evropě a na Západě říct, že tyto útoky jsou také zaměřeny na nás? "

Dnes Goetheho „mateřský jazyk“ sotva šeptá, zatímco ten islámský je stále hlasitější. 

 

(Gatestone Institute, Giulio Meotti, 30. 4. 2017)

Autor: Karel Orlík | pondělí 1.5.2017 11:52 | karma článku: 34,53 | přečteno: 1465x